
Boganbefaling: Mine Første Eventyr
Julen er en vild tid for børn.
Al den forventning, gøren klar, pynten op og spænding der bygger sig op over lang tid – for at munde ud i juleaften, som måske, måske ikke lever op til det, vi havde håbet.
Midt i julens hurlumhej, så kan det være dejligt at sætte sig et stille sted og læse højt af en god historie og sammen finde ro og nærvær.
Ved grantræets fod
I eventyret om Grantræet får børnene fortalt historien om Klumpe-Dumpe ved grantræets fod juleaften.
Hvis I har et juletræ, I kan læse højt ved, er det måske en god anledning til at introducere næste generation for nogle af vores helt store litterære klassikere?
Mine første eventyr
I Serien Mine Første Eventyr genfortæller Clara Wedersøe Strunge H.C. Andersens eventyr på en fin og tilgængelig måde, så også de lidt yngre børn kan være med – samtidig med at hun er tro mod sproget og poesien i fortællingerne.
Serien indeholder både nogle af de allermest kendte Andersen-eventyr og nogle lidt mindre kendte.
De anbefales fra 8-12 år, men kan godt læses højt ned til ca. 6 år – men vær opmærksom på, at nogle af dem har en ganske sørgelig slutning. Så tag jer tid til at tale om historien, når I har læst den.
Serien er i øvrigt smukt illustreret af kunstnere fra hele verden, hvis illustrationer også kan give anledning til at tale videre om eventyrerne.
Nyd de små stunder
Her i juletiden har vi på Biblioteket fortalt H.C. Andersens eventyr om Grantræet for børn og familier.
Og selvom den slutter – lidt sørgeligt måske - med ordene ”Forbi, forbi, og det bliver alle historier!” – så minder den også om at huske at nyde de små stunder, som bliver til minder, som bliver til historier, når de bliver delt med andre.
Glædelig jul og god højtlæsning!