Bøger

Anbefaling af "Ørn"

Oplev forfatter og tegner Jeppe Sandholt læse højt af "Ørn" på Løvehjerte Festival d. 3. maj kl. 10 på Biblioteket Frederiksberg.

Af Astrid Myrup

Bøger

Biblioteket anbefaler: "Ørn" af Jeppe Sandholt

Astrid anbefaler "Ørn" - nomineret til Nordisk Råds Børne- og Ungdomslitteraturpris og en af bøgerne på årets Løvehjerte Festival.

Bibliotekar holder bogen Ørn, I baggrunden et træ.
Foto: Biblioteket Frederiksberg

Har du lyst til at læse en virkelig god og tyk bog – men tænker du samtidigt, at bøger med mange sider er lidt uoverskuelige? Ørn er en grafisk roman på over 800 sider – men alligevel er den ret hurtigt læst. Man bliver revet med af fortællingen om Thor, der bliver drillet af de store og som har svært ved at være en ”rigtig dreng” – i hvert fald på den måde, hans far synes, man er det. Først da han finder en ørne-unge og i hemmelighed tager den til sig som sin lillebror, er det som om tingene begynder at flaske sig for ham. Han får pludselig ros i skolen og bliver kærester med den seje, men ensomme rollespiller Elvira.

Men en lillebror bliver ikke ved med at gøre, hvad storebror siger. Og hvad nu, hvis Thors lillebror både er klogere og bedre til det der med venner – og piger – end ham selv? Kan Thor styre Ørn og få ham til at glemme sin ørne-natur?

Romanen tager dybe temaer op – hvad vil det sige at være brødre? Hvordan er man en ”rigtig dreng”? Hvordan bliver man venner? Hvordan er man et godt menneske? Temaerne behandles både nænsomt og gakket, og man føler med Thor, når hans far råber ”Sønnik, jeg elsker dig sgu – og nu pløkker du den fugl!”

Ørn er fortalt med humor, farvestrålende og lidt skøre illustrationer og i højt tempo – og så er den spækket med kærlighed til bøger og fortællinger, der forandrer læseren.

Den er skrevet og tegnet af Jeppe Sandholt og udgivet på Fahrenheit. Sidste år vandt den Ping-prisen i år er den nomineret til Nordisk Råds Børne- og Ungdomslitteraturpris. 

Du kan opleve Jeppe Sandholt på Løvehjerte Festival den 3. maj på Biblioteket Frederiksberg.