Juniorpanelet på Biblioteket Frederiksberg
Vores Juniorpanel er en flok læseglade børn fra Frederiksberg på 10-13 år. De bruger deres fritid på at læse og udvælge bøger til andre børn sammen med vores bibliotekarer. De ved nemlig lige, hvad de og deres klassekammerater har lyst til at læse.
På Biblioteket Frederiksberg har vi et juniorpanel med ca. 20 unge lokale læsere mellem 10-13 år. De hjælper bibliotekarerne med at udvælge de helt rigtige bøger til børn på deres egen alder inden for forskellige genrer og sværhedsgrader - blandt andet til vores sommer- og vinterudstillinger. Ud over selv at være begejstrede læsere holder de også meget øje med, hvad deres kammerater er interesserede i og kunne ha' lyst til at læse lige nu.
FAKTA OM JUNIORPANELET
- Ca. 20 børn fra Frederiksberg
- Er mellem 10-13 år
- Har eksisteret siden efteråret 2025
- Hjælper med at udvælge og udstille sommer og -vinterbøger i forbindelse med de to årlige landsdækkende læseudfordringer
- Panelet er fyldt p.t.
DET BETYDER DET, NÅR BØRN VÆLGER TIL BØRN
| Det siger Juniorpanelet |
|
| Det siger bibliotekarerne |
|