Drøm dig til (Cold) Hawaii
Af Alma Bay Skjoldborg Kullberg
Tid til en ny hobby?
Kulden bider, sne og regn løber parløb og foråret lader vente på sig et par måneder endnu.
Du kan fordrive ventetiden med et dyp i de kolde bølger. Du kan også bare nøjes med at læse om andre, der udfordrer kulden og vandet.
Et koldt dyp
Vi kender nok alle Hawaii som surfernes paradis. Men i Thy er der opstået en nordisk pendant; et såkaldt "Cold Hawaii".
De første surfers interesserede sig for det lange, stabile flow og for fristelsen ved at ride på bølger, der virkelig kræver teknik og mod. Over tid voksede en helt ny kultur frem: en kultur, der satte fokus på fællesskab, bæredygtighed og en åbenhed over for mennesker fra hele verden, som ønskede at prøve sig af på vandet.
Når man taler om Cold Hawaii Klitmøller i dag, taler man ikke kun om bølgerne, men også om det miljø, der har udviklet sig omkring dem. Surfskoler, klubber og lokale virksomheder samarbejder om events, turneringer og åbne dage, hvor alle får mulighed for at prøve at surfe eller kitesurfe under kyndig vejledning. Det har skabt et fællesskab og en surfidentitet omkring strækningen, der i dag kendes verden over som Cold Hawaii.
Signe Sigyn Christensen dokumenterer det hele i sin bog; "Cold Hawaii - Fortællinger fra den nordiske surfkultur i Thy". Signe Sigyn Christensen er uddannet designer fra Det Kongelige Kunstakademis Designskole i København. Hun er født og opvokset tæt ved havet. Hendes passion for outdoorkultur og det nordiske landskab har formet hendes praksis som designer, hvor hun søger at formidle sanselige fortællinger om forholdet mellem menneske og natur.
Andre fritidsaktiviteter i vinterkulden:
Måske er der lidt for langt til Thy, eller måske er du bare ikke den store surfer. I så fald kan du tage et kig på bøgerne herunder. De indeholder nemlig andre gode bud på, hvad du kan bruge (fri)tiden til, indtil sommeren kommer.