Bøger

Månen tur-retur

Rejser til Månen og ud i rummet drager både store og små. I anledning af månemissionen Artemis II anbefaler vi børnebøger om rumraketter, asteroider, Mælkevejen og sorte huller.

Af Biblioteket Frederiksberg

månen tur-retur
Foto: Biblioteket Frederiksberg

Tintin rejste til Månen for over 70 år siden - 15 år før den første faktiske rejse til Månen i 1969. Og natten til den 2. april 2026 dansk tid blev endnu et kapitel skrevet i rumhistorien.

Her blev den første bemandede mission mod Månen siden Apollo-æraen sendt afsted, da Artemis II forlod Jorden og satte kurs mod det himmellegeme, der i årtusinder har været menneskets nærmeste nabo i rummet.
 

En historisk nat - også set med børneøjne

For børn (og forældre) var det en sjælden mulighed for at opleve rumfart, videnskab og teknologi næsten i realtid. Da raketten forlod affyringsrampen midt om natten, var det ikke bare en opsendelse – men begyndelsen på nye spørgsmål:

Hvad er Månen lavet af? Hvordan ser Jorden ud fra rummet? Og hvordan bliver man astronaut?

Missionen satte gang i nysgerrigheden hos mange børn, der drømmer om mælkevejens stjernevrimmel, fjerne planeter og de store opdagelser i universet.

Lige nu stiller Biblioteket Frederiksberg skarpt på videnskab. 25. april inviterer vi til Minifestivalen 'Videnskab i børnehøjde', hvor du bl.a. kan høre Anja C. Andersen fortælle om 'Universet for børn'.

Her er inspiration til bøger, der tager børn med på opdagelse i universets opbygning – fra rumstationer og raketter til stjerneskud, fjerne galakser og menneskets første skridt ud i rummet.