Nyheder i den digitale tid
Foto: colourbox
Arrangementer for voksne

Hvor kommer nyhederne fra i den digitale tidsalder?

Tid
17:00 - 17:45
Pris
Adgang: Fri entré
Sted
Frederiksberg Hovedbibliotek
Falkoner Plads 3
2000 Frederiksberg
Litteraturens sal
I anledningen af Forskningens Døgn ser vi nærmere på nyhedsstrømmen, som fylder mere og mere i vores hverdag.

Den digitale tidsalder har budt på store ændringer i den måde, som nyheder bliver produceret og publiceret på. Denne eftermiddag vil adjunkt Lisa Merete Kristensen fra Roskilde Universitet, gøre os klogere på, hvordan og hvilke nyhederne, der kommer ud til os via traditionelle og sociale medier.

 

Foredraget giver indblik i den proces, som journalister går igennem, når nyheder afdækkes og publiceres: Hvad gør en nyhed ”nyhedsværdig”, og hvordan vurderes nyhederne - er det professionel mavefornemmelse eller nye, teknologiske hjælpemidler? 

Teknologien bruges også, når nyhederne sendes ud til os brugere. Nyheder dukker nemlig ikke kun op på de ”gamle” mediers hjemmeside. Vi møder dem i stigende grad på sociale medier, i søgeresultater og med hjælp fra kunstig intelligens. 

Foredraget giver indblik i, hvordan disse ændringer påvirker nyhederne og lægger op til debat om mediernes rolle i det demokratiske samfund i den digitale tidsalder.

  

Forskningens Døgn  

Forskningens Døgn er er en landsdækkende videnskabsfestival, der afholdes hvert år i uge 17. Forskningens Døgn hylder et grundelement i forskningen, nemlig nysgerrighed. Samtidig skaber festivalen et mødested mellem forskere og den almene befolkning. 

Læs mere på festivalens hjemmeside (forsk.dk) https://forsk.dk/

 

Forskningningens Døgn logo