Jasseminho: Panna streetfodbold og bøger

Kom til en helt særlig dag og prøv panna-fodbold, når gaden møder bøger.
Date
Tid
13:00 - 15:00
I samarbejde med
  • Det boligsociale team i FFB
  • Panna House
Adresse

Nordens Plads 16 A
2000 Frederiksberg
Danmark

Ali “Jasseminho” Jassem – tidligere verdensmester i panna, stjerne fra En For Holdet & Forræder og en af profilerne bag Pannahouse – besøger Biblioteket Frederiksberg. 

Vi har opsat baner, så du selv kan prøve panna, og undervejs kan du høre Alis personlige fortælling om sport, livserfaring og læseglæde. 

 

Foruden sporten har Ali også fundet glæde i bøgernes verden. Denne dag anbefaler han et par af de bøger, der har gjort indtryk på ham, og fortæller, hvorfor de er værd at dykke ned i. Der vil være mulighed for at stille spørgsmål til den dygtige panna-fodboldspiller – både om panna og om bøger.

 

Du kan selvfølgelig også selv prøve at lave en panna på Ali - og hvis det lykkes, så er der en Shawarma-menu på højkant! 

 

Panna  er en del af streetkulturen, hvor man spiller én mod én. Det gælder om at scorer flest mål samtidig med, at der er fokus på boldkontrol, lækre finter og sjove tricks. Det er underholdende at kigge på og absolut lige så sjovt at spille.

 

Arrangementet er gratis og åbent for alle.